If you look at the market, they sell red bean bread for 1,000 won, but if you look at Paris Baguette, one red bean bread is 1,500 won.
How do you use the ingredients at the bakery in the market to make it this cheap?
339 4 7 years ago
pu1. The factory sells red bean paste at a cheap price, so I think that's how you take it off and put it in
2017-12-15
pu2. If the bread is cost-effective, it won't even cost 50% of the sale price. If it's 1,500 won at Paris Baguette, it won't be 750 won, but if you take out labor and store tax, it won't be 300 won. In the market, labor costs and store taxes are cheap, so you can just sell three for 1,000 won
2017-12-15
© 2025 tipu. All rights reserved.